Kalite Danışmanlık

Marka Tescil Nedir, Nasıl Tescil Yapılır, Gerekli Evraklar Nelerdir.

Marka Tescil

ekonomi bakanlığı Marka Tescili Nedir

Marka, bir teşebbüs tarafından sunulan mal ya da hizmetlerin diğer teşebbüslerinkinden ayırt edilebilmesini sağlayan işaretlerdir. Malları veya hizmetleri ayirmak için kullanılan ayırt edici kelimeler, harfler, rakamlar, çizimler, resimler, sekiller, renkler, logolar, etiketler veya bunların kombinasyonları marka olarak tescil edilebilir.

Marka Nasıl Tescil Edilir

Tescil edilmek istenilen markanın ilk önce hangi sınıfta tescil edilecegi ve bu markanın aynı sınıfta başka firma tarafından tescilli olup olmadıgı kontrol edilmelidir. Markanın başkaları tarafından tescil edilmediğinin tespiti halinde markayla uyumlu bir logo eşliğinde başvuru formu doldulup gerekli sınıf ücretleri yatırılarak Türk Patent Enstitüsüne müracaatta bulunulur. Benzerlik araştırmasından sonra marka uygunsa ve başkalarınca itraz gelmemişse tescil için tekrar ücret yatırılır. Belge düzenlenir ve 10 yıllıgına o markayı kullanma hakkı sadece sizde olur.

Marka oluştururken dikkat edilmesi gereken hususlar

* Kolay okunabilmeli ve okunuşu kulağa hoş gelmeli,
* Tüketicinin hafızasında kalmaya uygun olmalı,
* Ayırt edici özelliği bulunmalı; kolayca taklit edilmemeli,
* İhracat yapılacaksa, ilgili ülkelerin dilinde olumsuz bir anlamı bulunmamalı.

Not: Marka kullanılmaya başlamadan önce kesinlikle markanın başkası adına tescil edilip edilmediği kontrol edilmelidir. Marka tescilli değilse marka tescili için müracaat edilmelidir.

Marka Tescili İçin Gerekli Evraklar

1- Başvuru Formu (Tarafımızca Hazırlanır)
2- Logo
3- Vergi Levhası


Etiketler : Marka Tescil | Marka Tescil Sorgulama | Marka Tescil Ücreti | Marka Tescil Belgesi | Marka Tescil İşlemleri | Marka Tescil Basvurusu | Marka Tescil Basvurusu | Marka Tescili